Πολυμέσα. Εικόνα - Βίντεο - Κινούμενο σχέδιο - Ήχος.
Το σενάριο εντάσσεται στο αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για το μάθημα της Πληροφορικής στη Β’ Γυμνασίου. Συγκεκριμένα, εντάσσεται στην Ενότητα με τίτλο "Γνωρίζω τον υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα", στο 3ο κεφάλαιο με τίτλο "Πολυμέσα".

Είναι δομημένο σε πέντε φάσεις:

Στην πρώτη φάση, γίνεται μια εισαγωγή στην έννοια των πολυμέσων. Η δεύτερη φάση εστιάζει στα χαρακτηριστικά μιας ψηφιογραφικής εικόνας (ανάλυση, βάθος χρώματος, μέγεθος), και οι μαθητές μέσα από τις προτεινόμενες δραστηριότητες ανακαλύπτουν τον τρόπο με τον οποίο αυτά σχετίζονται μεταξύ τους. Επίσης, γίνεται αναφορά στις διανυσματικές εικόνες. Στην τρίτη φάση, παρουσιάζεται η αρχή στην οποία στηρίζεται η δημιουργία βίντεο και κινούμενου σχεδίου και οι μαθητές χρησιμοποιούν ελεύθερο λογισμικό για να δημιουργήσουν τα δικά τους κινούμενα σχέδια. Στην τέταρτη φάση, παρουσιάζεται ο τρόπος ψηφιοποίησης του ήχου και γίνεται αναφορά στο πρότυπο mp3. Οι μαθητές ηχογραφούν μηνύματα και τα επεξεργάζονται με τη βοήθεια ελεύθερου λογισμικού. Στην πέμπτη φάση, γίνεται μια αξιολόγηση των γνώσεων που απέκτησαν οι μαθητές.

Ο εκπαιδευτικός συντονίζει τη διεξαγωγή του σεναρίου και έχει ρόλο καθοδηγητικό. Αν και τα φύλλα εργασίας είναι απλά και σαφή στη διατύπωσή τους, είναι πιθανόν να χρειαστεί παρέμβαση του εκπαιδευτικού για παροχή βοήθειας στα χρησιμοποιούμενα λογισμικά.